Фахівці Лікарні ізраїльської онкології LISOD у своїй практиці часто чують питання від пацієнтів, і багато з них стосується темпів зростання ракових пухлин.
Лікарі медичного закладу зазначають, що швидкість росту пухлини залежить від її типу. Загалом більшість пухлин зростає повільно. Скринінгові обстеження (наприклад, на рак кишечника і молочної залози) показують, що багато пухлин починають рости, але так і не досягають стадії раку і можуть залишатися безпечними протягом тривалого періоду часу.
Деякі пухлини (зокрема, рак підшлункової залози) можуть бути виявлені тільки на пізніх стадіях розвитку, тому здається, що вони швидко зростають і агресивні. Однак це може бути пов’язано з тим, що початкові фази розвитку пухлини у більшості випадків просто залишаються для нас непоміченими.
Існують винятки, особливо у людей з підвищеним ризиком раку – наприклад, серед пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника. У них скринінг проводиться частіше, що дає змогу дослідникам визначити, що деякі пухлини можуть розвиватися відносно швидко, протягом декількох років між медичними оглядами.
Важливо зазначити, що кожен випадок пухлини унікальний, і швидкість росту може відрізнятися в різних ситуаціях. Тому регулярні перевірки та скринінги відіграють важливу роль у ранньому виявленні пухлин і ефективному лікуванні раку.
Від чого залежить швидкість розвитку пухлини?
Існує важливий набір факторів, під впливом яких клітина перетворюється на ракову. У ДНК накопичуються помилки, через які в гені або наборі генів відбувається збій. І оскільки у клітин є механізми безпеки, необхідна поява численних збоїв, перш ніж клітина стане раковою.
Залежно від типу і швидкості появи мутацій, можна прогнозувати, як швидко розвиватиметься пухлина.
Деякі види раку нирки не мають великого генетичного пошкодження, спричиняють пухлини, які повільно зростають і навряд чи будуть поширюватися. На іншому кінці спектра – агресивні пухлини, які швидко ростуть і зазвичай мають безліч генетичних змін усередині клітин, що підштовхують їх до швидкого зростання і поширення на ранніх стадіях свого розвитку.
Вчені виявили, що у більшості випадків раку молочної залози та кишечника пухлини починають рости приблизно за десять років до моменту виявлення. А для розвитку раку передміхурової залози можуть знадобитися десятиліття.
На думку фахівців Лікарні ізраїльської онкології LISOD, вивчення термінів розвитку різних видів раку може допомогти діагностувати більше пухлин на більш ранніх термінах.
Якщо лікарі знатимуть, скільки часу потрібно для виникнення пухлини і коли цей процес може розпочатися, то зможуть чіткіше розуміти, коли і в яких випадках починати шукати у людей ранні ознаки раку. Усе це може допомогти розробити більш ефективні програми скринінгу.
Цей тип досліджень також може допомогти персоналізувати лікування. Використання коду ДНК раку для передбачення його поведінки дасть онкологам можливість адаптувати лікування під кожного пацієнта. А також вирішити, коли лікування не потрібне.
Наразі дослідження на цю тему ще тривають, і говорити про створення чітких алгоритмів ранньої діагностики на підставі часових термінів та генетичних змін у клітинах поки що рано. Але в майбутньому це допомогло б поліпшити показники правильної діагностики та лікування, а також скоротити кількість пацієнтів, які отримують агресивне лікування.